Mestre Traira

Imię i Nazwisko: Joao Ramos do Nascimento
Data urodzenia: 1925 r.
Data śmierci: 1975 r.

Początki życia:
Urodził się w Cachoeira, Bahia (Mapa) w 1925 roku. Pierwszy raz w Roda de Capoeira organizowanej przez Mestre Juvencio w Sao Felix (Mapa) po drugiej stronie rzeki, widział go Mestre Ananias w 1938 r. Wskazuje to na to, że już jako trzynastolatek grał Capoeira. Za swoich nauczycieli uważał Mestre Waldemara i Mestre Severo z dzielnicy Pelurinho.

Praca Capoeira:
Nie zachowało się wiele tekstów, filmów czy nagrań z Mestre Trairą. Mogło to być spowodowane niechęcią Trairy do wypowiedzi publicznych oraz brakiem archiwizacji takich materiałów. Dziś po tym Mestre zostało nam kilka zdjęć zrobionych przez Alice Brill, Pierre’a Vergera. W roku 1945 Jorge Amado opisuje go w swojej książce Bahia de Todos os Santos następującymi słowami.
Traíra, suchy cabloco, który ma niewiele do powiedzenia, zbudowany z mięśni, wielki mistrz capoeiry. Oglądanie jego gry to prawdziwa przyjemność estetyczna. Wygląda jak tancerz. Tylko Pastinha może z nim konkurować pięknem ruchów, zwinnością i trafnością kopnięć. Kiedy Traíry nie ma w szkole Waldemara, jest w pobliżu, w szkole Sete Molas, także w Liberdade.”
W filmie ’Vadiação’ wyprodukowanego przez A. Robatto widać Traire grającego na Pandeiro, a następnie wykonującego solowy pokaz swoich umiejętności. Wnioskować można, że lubił grać przy ziemi i był bardzo dynamiczny.
Został również nagrany przez Petera Solange razem z Mestre Waldemarem na plaży Itapoa w 1960 r. (LINK)
W 1963 nagrali płytę wspólnie z M Cobrinha Verde, M Gato Preto i innymi capoeristami tamtych czasów. Wszyscy zostali bardzo dobrze wspomniani w opisie pod materiałem YouTube z tą właśnie płytą (LINK).
Po Mestre Traira został tylko jeden dziś znany uczeń. Mestre Barba branca zaczął z nim trenować w roku 1970.

Koniec życia:
Nie jest znany nam tryb życia Trairy poza Capoeira. Przypisy podają, że zmarł na marskość wątroby około roku 1975.

Źródła:
https://velhosmestres.com/en/featured-37
https://www.facebook.com/capoeiragem.gr/photos/a.1660978010707837/2049947411810893/?type=3
https://portalcapoeira.com/capoeira/mestres/mestre-traira/