Pierwszy trening

Pierwszy trening

Wiele osób chce spróbować Capoeiry, ale ma wątpliwości i wiele pytań, na które nie może znaleźć odpowiedzi. Ten dział jest właśnie dla Was! Tutaj opowiem o tym jak przygotować się do pierwszych zajęć Capoeira.

„Nie wiem czy się nadaję…”

Może zabrzmi to śmiesznie, ale o Capoeira dowiedziałam się pewnie jak większość z Was z Tekkena. Na pierwszy trening przyszłam na początku listopada 2005 roku. Nie umiałam dosłownie nic, nawet zwykłego skłonu czy gwiazdy. Przez jakieś dwa tygodnie towarzyszyły mi zakwasy – to normalne jeśli nie robiło się wcześniej podobnych rzeczy. Mimo to coraz bardziej mi się to podobało. Ból mięśni z czasem minął i pojawiło się zaangażowanie. Dziś Capoeira to moja pasja i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Najbardziej urzekło mnie to, że łączy w sobie tyle rzeczy, na dodatek są to rzeczy, które lubię. Ta sztuka walki uczy sprytu, równowagi, panowania nad ciałem, wyczucia rytmu, rozwija wszystkie partie mięśni, a mój przypadek pokazuje, że nie trzeba mieć szczególnych predyspozycji aby zacząć ćwiczyć.
Po prostu… Capoeira jest dla każdego! Na zajęcia uczęszczają zarówno dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, osoby wysportowane i takie, które wcześniej niczego nie trenowały. Na treningach panuje naprawdę miła atmosfera, osoby zaawansowane chętnie pomagają początkującym. My też kiedyś byliśmy „świeżakami”.

„Jak wyglądają treningi?”

Treningi dla osób od 13-tego roku życia (grupa początkująca) trwają od półtorej do dwóch godzin zegarowych. Zaczynamy od rozgrzewki, podczas której przygotowujemy wszystkie partie mięśni i stawów do dalszych ćwiczeń. Dużo się ruszamy (biegi, skipy itp.), jest też sporo rozciągania i ćwiczeń siłowych. Następnie przechodzimy do właściwego treningu. W zależności od tego jakie techniki są zaplanowane na dany trening ćwiczymy w rzędach lub parami. Oprócz ruchów typowych dla sztuki walki takich jak: kopnięcia, uniki, przejścia, akrobacje uczymy się także tańców brazylijskich takich jak Maculele czy Samba de Roda. Przynajmniej raz w tygodniu na koniec treningu organizujemy Roda (koło) gdzie gramy na instrumentach, śpiewamy i gramy Capoeira.

Treningi dla dzieci od 5 do 12 lat trwają maksymalnie godzinę. Plan treningu wygląda podobnie jak w przypadku osób starszych, jednak dla dzieci organizowane są także różne zabawy związane z Capoeira tak aby zajęcia były dla nich ciekawe. Oprócz tego często rozmawiamy z maluchami o historii Capoeira, kulturze Brazylii i uczymy ich podstaw języka portugalskiego.

Przychodząc pierwszy raz na trening nie musisz martwić się o to, że nic nie umiesz i nie nadążysz za innymi. Przez kilka pierwszych zajęć będziesz uczył/a się podstaw: ginga (krok podstawowy w Capoeira), uników i kopnięć pod okiem trenera.

„Capoeira i wiele więcej!”

Ponieważ jak już wspominałam Capoeira jest bardzo ogólnorozwojową dyscypliną zapraszamy także na inne zajęcia, takie jak: lekcje języka portugalskiego, akrobatyka, zajęcia muzyczne (gra na brazylijskich instrumentach i śpiew). Są to zajęcia „dla chętnych” i można je dobierać według własnych upodobań.

„Co zabrać na trening?”

Jeśli chodzi o strój to wystarczy koszulka i wygodne spodnie, najlepiej długie lub ¾ , które nie będą blokowały ruchów. To w zasadzie wszystko w kwestii ubioru ponieważ ćwiczymy na boso.
Oprócz tego na treningu może się przydać butelka wody mineralnej.

Dla niektórych osób Capoeira jest pasją, stylem życia, dla innych to po prostu dobry sposób na utrzymanie formy. Bez względu na to jaką drogą pójdziecie i jak bardzo Wam się to spodoba naprawdę, warto spróbować! Nie macie nic do stracenia, a może to być początek pięknej przygody.