Mestre Waldemar

Imię i nazwisko: Waldemar Rodrigues da Paixão
Data i miejsce urodzenia: 22.02.1916 Ilha de maré (Brazylia stan Bahia)
Data i miejsce śmierci: 1990 Salvador (Brazylia stan Bahia)

Waldemar da paixão znany też jako Waldemar da liberdade albo Waldemar da Pero Vaz

Historia Mestre Waldemar zaczyna się w latach 40. 20. wieku. W miejscu dzisiejszej dzielnicy Liberdade zbudował Barracão (metalowy barak), nazwany Corta-braço. W tym miejscu capoeira była grana co niedzielę. Uczył też capoeira na sklepowej rampie w dolnej części miasta.

W latach 50. jego capoeira już zachwycała uczonych, artystów i dziennikarzy. Anthony Leeds, a potem Simone Dreyfus zarejestrowali jego grę na Berimbau (rok 1950 i 1955).

Wielcy capoeristas tacy jak Mestre Cobrinha verde i Mestre Bimba twierdzili, że wywarli wpływ na Capoeira, która grał Mestre Waldemar.

Powołując się na relacje Albano Marinho de Oliveira grupa z Liberdade, często śpiewała długie solowe piosenki przed grami w roda (dziś są już nazywane ladainhas).

Mestre Waldemar był prekursorem i prawdopodobnie pomysłodawcą malowania Berimbaus. Był to jego sposób na zarobek, ponieważ pięknie malowane instrumenty trafiały do turystów.
Jeśli chodzi o berimbau, Mestre Waldemar miał jeszcze jedną zasadę. Jego vergi miały około 1.20m, a to dlatego, że mierzył je na dłonie, dokładnie siedem ich długości (od nadgarstka do czubka palców).

Jako dobry i znany capoerista Mestre Waldemar nigdy nie robił szumu wokół siebie. Nie chwalił się swoją pracą w Capoeira, a jego przemówienia zawsze były krótkie i zwięzłe. Dowodem na to może być fakt, że niemal niemożliwe jest znalezienie jego zdjęć sprzed starości, nigdy też nie brał udziału w pokazach dla turystów. Nawet mimo wielkiego talentu wokalnego nagrania jego muzyki są zbiorowe, między rokiem 1951 a 1955.

Chcąc odróżnić się od śpiewaków radiowych „wykrzykiwał” swoje piosenki zaznaczając swoją męskość.

W jednym z wywiadów Mistrz z Liberdade opowiadał o tym, jak szkolił swoich uczniów. Utrzymując tradycje swoich nauczycieli, zaczynał roda i wpuszczał ludzi do gry, po czym wydawał komendy, co mają robić „teraz tesoura (obalenie), a teraz ty zrób rabo de arraiá” innym dawał inne rady w trakcie gry. Tak postępowali jego mistrzowie i on też tak robił.

W latach 80 nie grając już capoeira z powodu starości i choroby Parkinsona Mestre Waldemar nagrał kilka płyt CD razem z Mestre Canjiquinha.

Link do „Mestre Waldemar no Corta-Braco 1955” – https://www.youtube.com/watch?v=R-5oxSFzwPc&pp=ygUPbWVzdHJlIHdhbGRlbWFy

Link do „Roda de Capoeira Mestre Canjiquinha e Mestre Waldemar” – https://www.youtube.com/watch?v=QEIzYpUVYqA&pp=ygUPbWVzdHJlIHdhbGRlbWFy

Dokument o Mestre Waldemar „Heroi da Liberdade” PT/EN – https://youtu.be/ZZxTDmT5298?list=PLqujYx63VOqt-OeSZelbwGsUeTBVXpFzp

Wywiad z Mestre Waldemar 1 PT – https://youtu.be/-p32iGGtqB4?list=PLqujYx63VOqt-OeSZelbwGsUeTBVXpFzp

Wywiad z Mestre Waldemar 2 PT – https://youtu.be/vlIalkzubG4?list=PLqujYx63VOqt-OeSZelbwGsUeTBVXpFzp