Mestre Aberre

Imię i nazwisko: Antônio Raimundo Argolo
Data urodzenia: 6 sierpnia 1895
Data śmierci: wrzesień 1942
Rodzice: Ângelo Argolo i Maria R. de Argolo.

Początki Capoeira:
1910-12 – Nauka capoeiry u Mestre Pastinha i u Mestre Antônio de Noronha. Później trenował na nizinie Matatu Preto, w dzielnicy Matatu.

Praca Capoeira:
Ze słów jego uczniów Mestres Canjiquinha i Onça Preta.
Mestre Aberre zawsze grał Capoeira w białym garniturze, niebieskiej koszuli i z czerwoną chustą na klatce piersiowej.
Zwoływał swoich uczniów i uczył ich ruchów capoeira. „To zrób tak, a to tak. Unik w tę stronę i w tamtą. Negativa i Queda de rim”.
Czasami kazał swoim uczniom stawać i mocno ich popychał. Zapytany o powód zwykł odpowiadać. „Pytasz, dlaczego to robie? A jeśli jutro będziesz na ulicy i wielki mężczyzna cię popchnie, to będziesz wiedział jak upaść?”

Na podstawie rękopisów Mestre Pastinha.
„Na początku 1941 roku mój były uczeń Raimundo, znany bardziej pod pseudonimem »Aberre«, zawsze zapraszał mnie do powrotu do ćwiczeń capoeira, abym opiekował się jedną rodą jako instruktor, ale zawsze mu odpowiadałem: Już się zdystansowałem i nie wracam już do tego sportu. Następnie Aberre zaprosił mnie, abym pojechał i zobaczył jego grę w Jinjibirra, na co się zgodziłem 23 lutego 1941 roku.”

Opowieść śmierci.
Na podstawie relacji uczniów.
Zaczął się normalny dzień w życiu Mestre Aberre. Wstał rano, zjadł śniadanie i utworzył roda de Capoeira na placu. Zaśpiewał piosenkę, oddał berimbau i zaczął grać capoeira. Doskonale mu szło, dominował, aż w jednej chwili upadł na ziemie. Mężczyzna, z którym grał, nic nie zrobił, wiedział, że w dobrej grze nie kopie się leżącego. Kiedy wszyscy zauważyli jego siną twarz, było już za późno, a wszyscy pojęli, że to zwał serca.
Podobno zawał serca był spowodowany częstym jedzeniem fasoli z tłuszczem, którą Aberre miał w zwyczaju jadać dość często.

Ciekawostka.
1936 – Aberrê rzucił wyzwanie Bimbie w Parque Odeon w Salvadorze 25 marca. Wynik tego starcia jest nam jednak nieznany.