Mestre Parana

Imie Nazwisko: Osvaldo Lisboa dos Santos
Data i Miejsce urodzenia: 25.09.1922 Salvador BA
Data Miejsce śmierci: 7.03.1972 Rio de Janeiro RJ
Rodzice: Candido Lisboa dos Santos, Albertina Maria dos Santos

Życiorys
Mestre Parana zaczął trenować Capoeira jako 10cio latek pod okiem Mestre Antonio Carro (były niewolnik potem woźnica) w regionie Alto das Pombas gdzie razem trenowali na ulicach.
W latach 40tych przeniósł się razem z ciotką Maurą Bastos do Rio de Janeiro. Wydarzyło się to od razu po odbyciu służby w marynarce wojennej. Zamieszkiwał różne mieszkania w Rio ale to na ulicy Muguela Burniera pomieszkał dłużej i założył tam swoją szkołę Capoeira Grupo Folclorico de Capoeira Sao Bento pequeno.

Osiągnięcia
Grał w orkiestrze symfonicznej Rio de Janeiro jako birimbalista i perkusista. Nawet w jego „dowodzie profesjonalnego muzyka” jako podstawowy instrument miał wpisany Berimbau.
Był także aktorem, występował w teatrze ze sztuką ” O Pagador de Promessas” (reżyserii Dias Gomes). Na ekranach kin można było go zobaczyć z takimi aktorami jak Oscarito i Grande Otelo.
W 1963 nagrał podwójny kompakt dla CBS „Capoeira Mestre Paraná”, z akcentami z Angoli, São Bento Grande, São Bento Pequeno i własnym corrido Avise A Meu Mano. Ciekawostką na temat tego albumu jest to, że to 3cia na świecie komercyjna płyta capoeira. Została wydana zaledwie rok po słynnym Curso de Capoeira Regional (Mestre Bimba).

Koniec życia
Zmarł w swoim miejscu pracy, IPASE (w centrum Rio), gdzie był bardzo podziwianym i znanym stolarzem (stąd być może powód jego berimbaus, prawdziwych arcydzieł).