Mestre Mintirinha

Mestre Mintirinha, a właściwie Luiz Americo da Silva urodzony 28 sierpnia 1950 roku w Rio de Janeiro. Capoeira zaczął trenować w 1956 mając zaledwie 6lat. Zaczynał w grupie folklorystycznej Capoeira Sao Bento Pequeno u Mestre Parana. Był pionierem rozwoju Capoeira w Rio de Janeiro. Był wspaniałym muzykiem capoeira, doskonałym bębniarzem i birimbalistą. Od swojego mistrza Mintirinha dostał szeroką wiedzę z dziedziny folkloru, kultury popularnej i wszelkich rytuałów modernizacyjnych Capoeira.

Sam zaczął nauczać Capoeira bardzo wcześnie bo już w wieku lat 13. Miał w tym czasie bardzo ważną współpracę z innym wielkim mistrzem Mario Buscape w Akademii Estrela Azul. W latach 60 założył swoją pierwszą oficjalną grupę capoeira „Capoartes de Obaluae”. W tej legendarnej grupie Mestre Mintirinha stworzył wielkie nazwiska dla dzisiejszej capoeira tj.  Mestre Paulao, Mestre Corvo, Mestre Silas.

Mestre Mintirinha jest uważany za jednego z najważniejszych architektów współczesnej capoeiry w Rio de Janeiro. Aktywnie uczestniczył w jej uznaniu za sport, walkę, kulturową manifestację narodu brazylijskiego. Działał bezpośrednio w ruchach, które pracowały nad regulacją capoeiry jako sportu, zdolnego do rozwijania mistrzostw. On sam niejednokrotnie był mistrzem narodowym i stanowym. Pomógł w włączeniu capoeiry do walki uznanej przez brazylijską Federację Pugilismo.

Został uznany za mistrza w bardzo młodym wieku, w czasach, gdy nie istniały jeszcze zwyczaje pasowania capoeristy na „Mestre”. Od najmłodszych lat opanował muzykalność capoeiry jak nikt inny, od berimbau, tamburynu, atabaque, na których gra jak mało kto; grał dużo capoeiry, bardzo zwinnej, szybkiej i niebezpiecznej gry, miał bardzo mocne nogi, sprawiał, że wiele osób uciekało z rody, którą odwiedzał.

Jest mistrzem w sztuce nauczania, opowiadania historii capoeiry, wykładania jej tematów. Mistrz pedagogiki capoeirista, ucząc ruchów, uderzeń, skoków i innych występów sportowych w capoeirze. Nauczał wielu dobrych graczy, był fundamentem wielu grup. Uczył i uczy różnorodną publiczność, a nawet uczynił z capoeiry narzędzie resocjalizacji, kiedy pracował z młodzieżą z dawnego FUNABEM.

Od 1994 roku Mestre Mintirinha scentralizował swoją działalność, zakładając swoją najmłodszą grupę wraz z żoną i towarzyszem Mestre Cleide (który obchodzi urodziny z Mestre Mintirinha). Grupa Terra Capoeira pracuje obecnie jako centrum kulturalne, gdzie oprócz nauki capoeiry w całym jej bogactwie (muzycznym, cielesnym, walki, kulturowym), Roda grupowa odbywa się co tydzień, w każdą sobotę i przyjmuje capoeiristas z całego świata.