Mestre Cobra mansa

Imie i nazwisko: Cinézio Peçanha
Data i miejsce urodzenia: 19 maja 1960 r. Duque de Caxias, Brazylia

POCZĄTKI

Zaczął praktykować Capoeira w roku 1973 jako nastolatek, uczestniczył w Rodas w swoim sąsiedztwie Duque de Caxias, pod opieką Josias da Silva i Raimundo. Został nawet jednym z twórców lokalnej ulicznej Roda Caxias. Po zobaczenia Mestre Moraes’a grającego w Roda, w centralnej Brazylii został jego uczniem 1974 roku.

Zanim jeszcze całkowicie oddał swoje życia Capoeira Angola, imał się różnych prac i zajęć. Między innymi był fotografem, ulicznym sprzedawcą dla cyrku „Picolino”, a nawet służył przez 2 lata jako oficer policji w Belo Horizonte.

PRACA W CAPOEIRA

W 1981 założył swoją grupę Capoeira pod nazwą Grupo Capoeira Angola Pelorinho (GCAP), jego praca była skierowana głównie do dzieci i sierot z warstw najuboższych z Salvadoru w stanie Bahia. Jednak w pewnym punkcie Mestre Cobra mansa i Mestre Moraes mieli inny pomysł na przyszłość grupy, co poskutkowało odejściem Cobrinha’i i kilku jego uczniów i utworzeniem FICA.
Na zaproszenie Aussar Auset Society, Cobra mansa przeniósł się do USA, aby otworzyć tam szkołę Capoeira Angola, w Washington około roku 1994 r. w pełni poświęcając się nauczaniu. Został później mianowany na nauczyciela wspierającego na Uniwersytecie Georga Washingtona, ostatecznie zostając głową nowopowstałej Międzynarodowej Fundacji Capoeira Angola (FICA/ICAF).
W 2004 roku Mestre powrócił do Brazylii, by osiąść w Salvadorze i stworzyć tam Kilombo Tenondé, jest to miejsce, w którym ludzie zajmują się uprawami ekologicznymi oraz capoeira. Organizacja ma dwie swoje placówki jedna w Valença, Bahia, a druga na przedmieściach Salvador, Bahia. Ludzie zamieszkujący te miejsca oprócz uprawy roślin i pracy w polu mogą lepiej zrozumieć istotę natury dla Capoeira. Wiedzą jak powstają instrumenty, ponieważ chodzą do lasu i pozyskują biribe na kije do berimbau’s i tykwę na cabacas.

STYL

Cobra mansa znaczy oswojony wąż, co bardzo trafnie oddaje jego styl gry, który wyróżnia się poprzez dynamikę i złożoność. Mestre często korzysta z widowiskowych „akrobatycznych” przejść, aby odwracać szale gry na swoją stronę. Mimo bycia mistrzem stylu Angola nigdy nie odrzucał złożoności stylu Regional, przez co zaskarbił sobie szacunek sympatyków obu nurtów. Jako angoleiro często brał udział w Rodas Regional i nabierał doświadczenia, a także łagodził zaszłości i nieporozumienia między graczami oby stylów. Na jego grę miała też wpływ wyprawa do Angoli i Mozambiku, gdzie uczestniczył w lekcjach N’Golo (taniec zebry).

CIEKAWOSTKI

Cobrinha jest Producentem, konsultantem i aktorem w filmach dokumentalnych poświęconych sztuce walki capoeira. Współreżyserował film Gry ciała, Capoeira i jej rodowód (2014).

Jest współautorem ksiażki – Capoeira Angola ginga e ancestralidade

Źródła:

https://www.correio24horas.com.br/noticia/nid/livro-sobre-capoeira-angola-aborda-ancestralidade-da-arte-brasileira/

https://en.wikipedia.org/wiki/Cobra_Mansa

https://atosimagens.com.br/entrevista-mestre-cobra-mansa/

https://grotowski-institute.pl/prowadzacy/mestre-cobra-mansa/