Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Jako iż nie samym sportem człowiek żyje dziś napiszę o zajęciach pozalekcyjnych dla dzieci.
Dawniej przyjęło się iż przysłowiowe 'korki’ są przedłużeniem szkoły – są nudne, nie rozwijają wyobraźni, nie uczą niczego nowego. Obecnie oferta zajęć pozalekcyjnych bez względu na wielkość miejscowości w której mieszkamy, potrafi być przebogata: Język obcy, karate, basen, nauka gry na instrumencie, taniec, a może kółko teatralne? Wybór zajęć dodatkowych dla dzieci jest ogromny.

Planowanie

Jednak zanim zaplanujecie dziecku czas wolny konieczne jest skonsultowanie się z samym zainteresowanym. To dziecko powinno mieć tu głos decydujący. Bo zajęcia dodatkowe nie tylko mają dostarczać korzyści edukacyjnych, ale też sprawiać przyjemność. Sprawdźmy jak lubi spędzać wolny czas, co go interesuje, jakie są jego mocne strony, w jakim kierunku rozwój rozwinie go najbardziej, a przede wszystkim co przyniesie mu najwięcej przyjemności.
Ja osobiście wybrałem zajęcia 'Mathriders’ o których możecie więcej poczytać na stronie matematyka i fizyka dla dzieci i młodzieży Wejcherowo – jednak tak jak napisałem wcześniej wybór zajęć pozalekcyjnych zależy od wielu czynników i dla każdego dziecka powinien być tak na prawdę indywidualny i przemyślany.

Co gdy zajęcia się nie podobają

Co gdy zapisaliśmy naszą latorośl na którą on lub ona nie chcą chodzić? A może po paru tygodniach/miesiącach entuzjazmu nasze dziecko przejawia coraz mniej chęci aby uczestniczyć w danych zajęciach? Nie zmuszajmy dzieci do uczęszczania na zajęcia, na które nie mają ochoty – ta aktywność ma być dla nich przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Pozwólmy dzieciom zmieniać hobby, rodzaj aktywności, pozwólmy im poznawać nowe rzeczy – to jedyny sposób, aby poznały swoje mocne i słabe strony, znalazły to w czym są wybitnie dobre, co przychodzi im z łatwością; ale także to co sprawia im kłopot.

Pamiętajmy żeby nie przesadzić

Wybierając zajęcia, warto też pamiętać, że czas wypełniony do maksimum to nie jest najlepszy pomysł. Dziecko powinno mieć czas, żeby odpocząć – to sprzyja lepszej koncentracji.