Klaskanie w Roda

Klaskanie jak i śpiewanie w Roda (koło w którym gra się Capoeira) jest absolutnie podstawową rzeczą, jaką robi osoba nowa na treningach. Ta podstawowa umiejętność sprowadza na nowych alunos (uczniów) pierwsze wątpliwości. Dziś postaramy pomóc w tej materii wszystkim, którzy na ten wpis trafią. W związku z tym, że jesteśmy w internecie będziemy musieli wyjaśnić sobie parę rzeczy rytmicznych, które bardzo pomogą nam w przyszłości. Na treningach w naszym stowarzyszeniu do wyjaśniania kwestii rytmicznych używamy konakolu (indyjski sposób liczenia wartości rytmicznych). Tutaj pomoże nam grafika.

Na powyższej grafice pokazujemy tę wartość rytmiczną, którą zazwyczaj wystukujemy nogą albo klepiąc ręką o udo podczas słuchania jakiejkolwiek muzyki. Podczas kolejnego słuchania muzyki Capoeira postaraj się znaleźć ten podstawowy rytm, tak jak robisz to podczas słuchania swojej ulubionej muzyki. Tup nogą, albo klep w udo ręką i mów TA, TA, TA, TA. Dobrze. Jeśli to mamy już za sobą, przechodzimy do kolejnego poziomu wiedzy rytmicznej.

Kolejnym krokiem jest zagęszczenie tego rytmu do dwóch. teraz będziemy mówili/liczyli ta-ka-ta-ka na 1 i 3 cyfrę poprzedniej grafiki, a co pokazujemy na kolejnej.

Umiejąc wystukać taki rytm jesteśmy już prawie gotowi do wyklaskania pierwszego rytmu w Roda. Wystarczy, że nauczymy się jeszcze co to jest Pauza w muzyce. Pauza to nic innego jak cisza(wszyscy muzycy mówią, że „Cisza też gra”). Oznacza to, że możemy liczyć w głowie albo na głos liczby 1 2 3 4, ale nie klaszczemy( na instrumentach nie gramy dźwięków). Możemy nie grać cały takt (czyli 1,2,3,4) albo klaskać co drugą liczbę. Możliwości są mnogie.

Na kolejnej grafice tłumaczymy na podstawie „Palma de tres” czyli rytmu z trzema klaśnięciami (używanym przy grach regional np. Sao Bento Grande de Regional), jak działa pauza i jak ją „zagrać”.

Powyższa grafika to już pełny rytm Palma de tres razem w pauzą. Klaszczemy ta-ka-ta-PAUZA-ta-ka-ta-PAUZA. Mam nadzieję, że ten wpis pomógł wszystkim zagubionym w temacie klaskania. Pamiętajcie jednak, że to tylko wiedza teoretyczna, trzeba dużo czasu poświęcać na praktykę, a po praktykę zapraszamy na treningi.

To już wszystko w tej lekcji, do zobaczenia w przyszłości.